Jak przejść z wersji lokalnej na wersję sieciową?

Liczba odwiedzin posta: 665
Jeżeli potrzebujemy aby praca z naszym programem do wystawiania faktur odbywała się jednocześnie na kilku stanowiskach to wersja sieciowa będzie najlepszym rozwiązaniem. Do wersji sieciowej niezbędny jest serwer i tutaj mamy dwie możliwości:

1. Serwerem jest jeden z komputerów w firmie.
2. Serwer zewnętrzny.

1. Jeżeli chcielibyśmy aby serwerem był jeden komputer w firmie musimy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim aby wszystkie stanowiska mogły pracować w wersji sieciowej to komputer który jest serwerem musi być koniecznie włączony. Drugą niedogodnością jest to, że wszystkie komputery muszą znajdować się w tej samej sieci Wi-fi lub LAN. I ostatnią rzeczą o której należy pamiętać jest to, że jeżeli komputer który jest serwerem przestanie działać (uszkodzi się dysk, spali płyta główna czy będziemy zmuszeni przeinstalować system) nie będzie możliwości korzystania z programu co może wstrzymać pracę w firmie na kilka/kilkanaście godzin.

Jeżeli mimo wszystko chcemy używać tego typu wersji sieciowej pierwszym krokiem jest zainstalowanie serwera. W tym celu pobieramy instalator i podczas instalacji wybieramy opcję "tylko serwer"(chyba, że potrzebujemy jeszcze zainstalować program to wtedy "ten komputer będzie serwerem"). Po instalacji serwera, wchodzimy w "narzędzia" i klikamy na "migracja danych pomiędzy bazami". W tym oknie wypełniamy parametry serwera (uzyskane podczas instalacji), wybieramy plik accessowy "baza.mdb" i wciskamy "lokalna --> sieciowa". Po migracji wchodzimy ponownie w "narzędzia" ale tym razem klikamy na "konfiguracja połączenia z bazą sieciową MySQL". Tutaj wpisujemy wszystkie dane i klikamy na "podłącz do bazy". Nasz program uruchomi się ponownie ale już będzie połączony z wcześniej zainstalowanym serwerem. Teraz pozostaje nam skonfigurować pozostałe stanowiska. Na każdym z nich wchodzimy w "narzędzia" i klikamy "konfiguracja połączenia z bazą sieciową MySQL". W polu nazwa serwera wpisujemy nazwę komputera na którym jest zainstalowany serwer. Po uzupełnieniu pozostałych pól klikamy na "podłącz do bazy". Program uruchomi się ponownie podłączony do serwera. 

2. Wersja z serwerem zewnętrznym jest zdecydowanie wygodniejsza i bezpieczniejsza. Pierwszym krokiem który powinniśmy uczynić jest zakup miejsca na serwerze. Cennik tutaj: https://www.mega-tech.com.pl/cennik/. Po instalacji serwera, wchodzimy w "narzędzia" i klikamy na "migracja danych pomiędzy bazami". W tym oknie wypełniamy parametry serwera (wysłane na maila po zakupie miejsca na serwerze), wybieramy plik accessowy "baza.mdb" i wciskamy "lokalna --> sieciowa". Po migracji wchodzimy ponownie w "narzędzia" ale tym razem klikamy na "konfiguracja połączenia z bazą sieciową MySQL". Tutaj wpisujemy wszystkie dane i klikamy na "podłącz do bazy". Nasz program uruchomi się ponownie ale już będzie połączony z serwerem. Teraz pozostaje nam skonfigurować pozostałe stanowiska. Na każdym z nich wchodzimy w "narzędzia" i klikamy "konfiguracja połączenia z bazą sieciową MySQL". Tam uzupełniamy wszystkie pola i klikamy na "podłącz do bazy". 


Powrót


Komentarze

Avatar sugester medium
jomamoto
Jak należy wpisać nazwę serwera zewnętrznego \\serwermysql czy po prostu serwermysql.
Jak otworzyć porty w zaporze Windows

2017-12-27 11:01

Zgłoś naruszenie zasad

uar410385
artur.giza@mega-tech.com.pl
Odpowiedź główna   Nazwę serwera wpisujemy bez "\\"

Co do portów https://technet.microsoft.com/pl-pl/library/ms345310(v=sql.100).aspx

Tutaj jest instrukcja. Nie opisuje tego szczegółowo ponieważ w internecie jest mnóstwo informacji na ten temat a konfigurowanie zapory nie dotyczy naszego programu a systemu Windows.

Pozdrawiam

2018-01-10 09:02

Zgłoś naruszenie zasad

Avatar sugester medium
patrican
1
Witam po przejściu na wersje sieciowa w chwili uruchomienia programu mam do wyboru wiele firm.
Da się to jakoś połączyć w jedno ? Usunąć to co jest zbędne ?


2018-07-24 10:12

Zgłoś naruszenie zasad

Dodaj komentarz